Povlečení a materiály

PÉČE O POVLEČENÍ: ZÁKLADNÍ INFORMACE

 

  • před prvním použitím povlečení alespoň jednou důkladně vyperte

  • doporučená teplota praní je 40 °C

  • povlečení perte a sušte naruby se zapnutým zipovým uzávěrem

  • sušíte-li v sušičce (což nedoporučujeme), zvolte delší program s nízkou teplotou

  • krepové povlečení nikdy nežehlete, poškodila by se krepová struktura

  • ostatní povlečení žehlete naruby na vysoký stupeň

  • povlečení nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte

 

PÉČE O POVLEČENÍ: PODROBNÉ INFORMACE

 

Před prvním použitím
Před prvním použitím je nezbytně nutné povlečení alespoň jednou až dvakrát vyprat na doporučenou teplotu s příslušným pracím prostředkem, nejlépe na dlouhý bavlněný program. Tím se odstraní zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Při nedostatečném vyprání a vymáchání nebo delším ležení mokrého prádla v pračce může zejména u výrazných barevm přechodně dojít k zabarvení, které však dalším důkladným vypráním vymizí.

 

Praní
Povlečení doporučujeme prát v pračce na 40 °C, vždy naruby a se zapnutým zipovým uzávěrem. Prací prostředky volte dle barvy povlečení. Tmavé a syté barvy perte v přípravku na barevné či tmavé prádlo, nepoužívejte přípravky s optickými zesvětlovači (na bílé nebo univerzální). Nepoužívejte bělidla, jejich používáním dochází k oslabení vláken a tím ke snížení životnosti materiálu a barev. Po vyprání nenechávejte prádlo dlouho ležet v pračce, zbytečně se pomačká a riskujete tím zapuštění barev. Všechny pokyny týkající se péče o povlečení naleznete na etiketě nebo na nášivce přímo na povlečení.

 

Doporučená teplota
Doporučená teplota 40 °C vychází z nejnovějších vědeckých výzkumů a poznatků. Tato teplota je vhodná pro dosažení optimální hygienické čistoty a zajištění dlouhé životnosti pestrých barev. I obyčejné prací prostředky dnes již obsahují složky, které dokáží při nižších teplotách odstranit většinu mikrobů. Praním při nižších teplotách navíc šetříte i životní prostředí a svou peněženku. Povlečení je testováno na praní při teplotě 85 °C, pokud tedy povlečení vyperete na vyšší stupeň, např. 60 °C, nic se mu nestane.

 

Aviváž
Aviváž všeobecně nedoporučujeme, protože její používání zabraňuje přirozeným vlastnostem přírodního materiálu, jako je schopnost absorpce nebo prodyšnost. Aviváž v podstatě obalí vlákna a tím znemožní látce „dýchat“.

 

Sušení
Sušení v sušičce všeobecně nedoporučujeme, příliš vysoké teploty nemají dobrý vliv na látku a na použité barvy. Při použití sušičky povlečení sušte naruby a zvolte raději delší program s nízkou teplotou. Pokud sušíte klasickým způsobem, povlečení „rozklepejte“ a věšte narovnané (nikdy však za rohy!) - lépe si tak udrží svůj tvar a bude se vám lépe žehlit. Sušíte-li venku, povlečení věšte naruby, zabráníte tak přímému kontaktu barev se slunečním zářením. Prádlo nenechávejte dlouho přesychat, špatně se pak žehlí.

 

Žehlení
Žehlit můžete všechna povlečení kromě krepového. Povlečení žehlete vždy naruby na program bavlna/len (vysoký stupeň). V okolí zipového uzávěru žehlete opatrně. Než vyžehlené prádlo složíte a uložíte, nechte ho vychladnout. Žehlení si usnadníte např. nižšími otáčkami při ždímání, přiměřeným množstvím prádla v pračce nebo také správným způsobem sušení (látka se tolik nepomačká). Povlečení nemandlujte, protože plastové uzávěry (zipy, knoflíky) nesnesou vysoké teploty a hrozí jejich zatavení.

 

Nežehlivá a nemačkavá úprava
Řada výrobků se prezentuje „nežehlivou“ či nemačkavou úpravou. Zcela nežehlivé úpravy dosáhnout nelze, je možné vyrobit pouze úpravu snadno žehlivou, často také označovanou jako „easy-care“. Této úpravy se dosahuje dodatečným chemickým procesem, který vyžaduje použití agresivních chemických roztoků (formaldehyd, močovina, soli silných kyselin). Po vyprání pak sice stačí pouze lehké přežehlení, ale použité chemické procesy mají za následek narušení struktury vláken, což v praxi znamená zhoršení vlastností povrchu (je hrubší na omak), nižší pevnost a tudíž i nižší životnost látky. Ze zdravotního hlediska a z hlediska kvality výrobku tento proces nepovažujeme za vhodný a proto žádný z výrobků firmy Matějovský není snadno žehlivou úpravou opatřen.

 

 

 

PÉČE O PROSTĚRADLA

 

Jersey prostěradla, saténová prostěradla a prostěradla z hladké bavlny
Prostěradla můžete prát v pračce, doporučená teplota je 40 °C. Prostěradla je třeba před prvním použitím alespoň jednou důkladně vyprat v pračce na dlouhý bavlněný program s příslušným pracím prostředkem, nejlépe odděleně, aby byly dobře odstraněny zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Sušení v sušičce nedoporučujeme, ale je možné. Pokud se pro sušičku rozhodnete, zvolte šetrné delší sušení na nízkou teplotu. Tato prostěradla lze žehlit (u jersey prostěradel není žehlení nutné). Nedoporučujeme používat aviváž, protože zabraňuje přirozeným vlastnostem materiálu - v podstatě obalí vlákna a znemožní látce "dýchat". Prostěradla nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte.

 

Froté prostěradla
Prostěradlo můžete prát v pračce, doporučená teplota je 40 °C. Před prvním použitím je třeba froté prostěradlo alespoň dvakrát důkladně vyprat v pračce na 40 °C, na dlouhý prací program s příslušným pracím prostředkem, nejlépe odděleně, aby byly dobře odstraněny zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Prvním vypráním také dojde k uvolnění volných vláken a ke zpevnění smyček v tkanině, což zaručí lepší vzhled a delší životnost. Při praní froté výrobků nepoužívejte aviváž – ta na povrchu vláken vytvoří tenký film, který ničí jemnou smyčkovou strukturu. Smyčkovou strukturu ničí také žehlení, z tohoto důvodu froté prostěradla nikdy nežehlete. Sušení v sušičce nedoporučujeme, ale je možné. Pokud se pro sušičku rozhodnete, zvolte šetrné delší sušení na nízkou teplotu. Prostěradla nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte.
TIP: Dojde-li k uvolnění smyčky, dále ji nevytahujte! Přesahující část opatrně odstřihněte nůžkami.

 


PÉČE O RUČNÍKY A OSUŠKY

 

Před prvním použitím
Ručníky a osušky (dále jen „ručníky“) je před prvním použitím nezbytně nutné alespoň dvakrát důkladně vyprat v pračce na doporučenou teplotu a dlouhý prací program s příslušným pracím prostředkem. Ručníky pereme odděleně, jelikož dochází k vymývání zbytkových barev a nečistot z výroby. Prvními praními přirozeně dochází k uvolnění jemných volných vláken a ke zpevnění smyček v tkanině, což zajistí lepší vzhled a delší životnost výrobku. I když je froté kvalitní, tvoří se na něm zpočátku drobné žmolky, které však po několikátém praní vymizí.

 


Praní

Ručníky perte v pračce na dlouhý program, vždy se řiďte konkrétní doporučenou teplotou uvedenou na nášivce (obecně je doporučeno 40 - 60 °C). Ideální je prát ručníky odděleně (zejména při prvních praních), nebo alespoň se stejnými barvami. Dodržujte zásady správného dávkování příslušného pracího prostředku. Přílišné množství se ve vláknech usazuje a barvy blednou, nedostatek vede k nízkému odkalování vody a následnému tvrdnutí tkaniny. Bílé ručníky perte v prostředku na bílé prádlo. Na barevné a tmavé ručníky volte prací prostředek na barevné prádlo, bez optických zesvětlovačů. Ručníky nevyvářejte a nebělte. Neperte ručníky s oděvy, které mají háčky nebo zipy, předejdete tak vytažení vlákna. Nežádoucí tvorbě žmolků předejdeme správným plněním pračky. Textil se při praní nesmí příliš třít o buben, k čemuž dochází, pokud je pračka přeplněná nebo naopak naplněná nedostatečně.

 


Aviváž
Při praní ručníků nepoužívejte aviváž. Aviváž vlákna slepí k sobě a ručníky tak ztrácí měkkost a zejména přirozenou schopnost absorpce. Může také zapříčinit tvorbu žmolků. U bílých a světlých ručníků může barevná aviváž způsobit i jejich zešednutí či zaprání.

 


Žehlení
Ručníky nikdy nežehlete ani nemandlujte
, smyčky by se zploštěly, polámaly a ztratily savost. 

 


Sušení

Sušení v sušičce nedoporučujeme
, pokud se pro sušičku i přesto rozhodnete, zvolte šetrné delší sušení na nízkou teplotu. Jemným vláknům škodí také sušení na přímém slunci či horkém radiátoru. Ideální je sušit ručníky na velmi vzdušném místě, kde se vlákna krásně načechrají.

 


TIP:
Dojde-li k uvolnění smyčky, dále ji nevytahujte! Přesahující část opatrně odstřihněte nůžkami. Ručník je tkaný tak, že se mu po odstřižení vytaženého vlákna nic nestane.

 

Proč některé ručníky „nesajou“ a jiné ano?

 

Jen tak stát ve sprše a nechat na sebe stékat proud vody. Naložit se do vany a hýčkat své tělo v teplé vodě. Sprcha i koupel jsou báječným prostředkem relaxace. Uvolní mysl, nechá odpočinout unavené svaly. Celý tento příjemný proces by měl zakončit hebký ručník, kterým osušíte své tělo. Co když ale nesaje?

Vylezete z vany nebo sprchy a možná pocítíte chlad. Je třeba se co nejdřív osušit. Některé ručníky ale vodu nesají, vy tak zůstanete pokrytí kapičkami vody. Proč některé ručníky vodu nedokáží absorbovat?

Pravděpodobně za to můžete vy

Vybledlé ručníky, které už mají něco za sebou, stále mají své místo v našich koupelnách. Proč je nevyměníme za nové? Odpověď je jednoduchá. Ty nové často škrábou a ani náhodou do sebe nenasají vodu. Tu si jen rozetřete po těle. Kdo by je pak chtěl mít v koupelně?

Štítek údržby

Možná vás to šokuje, ale často si za to můžeme sami. Nečteme totiž štítky údržby. Kdybychom je řádně prostudovali, můžeme se mnohým nepříjemnostem vyhnout. Dozvíte se, na kolik ručník nebo osušku vyprat. Zda mohou do sušičky atd.

Před prvním použitím osušku nebo ručník několikrát vyperte

Ideálně se stejně barevným prádlem a na 40°C. Vlákna se zatáhnou, přebytečná barva i vlákna zmizí. Navíc tím výrazně prodloužíte životnost ručníku nebo osušky.

Příliš pracího prostředku

I v péči o ručníky platí pořekadlo, že méně je někdy více. Pokud totiž přidáte víc pracího prostředku než je nutné, dočkáte se jen toho, že prášek (gel) se nerozpustí a zůstane v ručníku. Pak vás bude škrábat.

Zapomeňte na aviváž

Myslíte si, že hebkých a měkkých ručníků docílíte jedině použitím aviváže? Jste na omylu! Aviváž totiž zapříčiní to, že se vlákna slepí k sobě, ztratí svou jemnost a nadýchanost. Budou i špatně sát vlhkost.

Ručníky

Osušky i ručníky několikrát za sebou vyperte

U nových ručníků totiž není nic divného, že nesají. Zkuste je pětkrát i víckrát za sebou vyprat a usušit. Odstraníte tím chemické látky, které výrobci používají, aby se vám ručník zdál krásně měkký a barviva, která stojí za sníženou schopností absorbovat vlhkost.

Nešvar českých hospodyněk – žehlení ručníků

Podívali jste se na štítek údržby pořádně? Žehlení ručníků je zakázáno. Vlákna se působením horké žehličky na povrchu jakoby „zapečou“ a už nemohou tak dobře sát vodu.

Podtrženo, sečteno

  • Před prvním použitím ručníky vyperte. Klidně pětkrát i víckrát. Vždy je nechte volně uschnout a zase dejte vyprat.
  • Nedávejte je schnout na radiátor.
  • Nežehlete
  • Prací prostředek používejte s mírou.
  • Aviváž do pračky nepřidávejte.

Kdo tato pravidla dodrží, ten se může těšit, že až příště vyleze z vany nebo sprchy, ten se utře měkkým a savým ručníkem nebo osuškou.

 
zpět
Vaše IP adresa je: 44.213.80.174
Copyright © 2024 Dandyland.cz. Powered by Zen Cart
Heureka.cz - Porovnání cen a srovnání produktů z internetových obchodů Srovnání Cen.cz - Nejrychlejší vyhledávání zboží